Nyílt napra és szülői értekezletre várja a műszaki tudományok iránt érdeklődő, felsőoktatási jelentkezés előtt álló középiskolásokat és hozzátartozóikat a Debreceni Egyetem Műszaki Kara. A rendezvényen tájékozódni lehet majd a szakokról, a pontszámításról, a duális képzésről, az ösztöndíjakról, a korszerű laborokról és a hallgatói élettel kapcsolatos tudnivalókról. A vendégeket három robot üdvözli majd.
Hírek
Kiemelt szerepet kapnak a hallgatók sportolási szokásának motiválásában a kortársak, a sporttevékenységek pedig képesek fölülírni a társadalmi háttérből fakadó hátrányokat is – derült ki a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Neveléstudományi Tanszék egyetemi docensének kutatásából. Kovács-Nagy Klára az eredményeket ismertető angol nyelvű tanulmányért elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.
A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.
A közúti biztonságot, a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint a balesetek és a forgalmi torlódások elkerülését is segítheti az a digitális iker keretrendszer, melynek fejlesztésén a floridai és a szöuli egyetemmel együttműködésben a Debreceni Egyetem Informatikai Karának szakemberei dolgoznak. A Fraternity fantázianévre keresztelt tudományos projektet a HU-rizont program négyszáz millió forinttal támogatja.
A Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával egyhetes terepmunka keretében ismerkednek január 10-15. között a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) oktatói, kutatói és PhD-hallgatói az autentikus, még a hagyományokat őrző macedón télközepi maszkos és alakoskodó szokással, a dzsoloma sajátos történetével. A kutatóút eredményeiről naponta élő közvetítésben számolnak be a résztvevők a közösségi médiában.
Az oktatás, valamint a kutatói tevékenységek támogatására molekuláris mikrobiológiai laboratóriumot adtak át a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar, valamint az "Egy Egészség" Intézet vezetői a DE Szolnok Campuson. Az új egység megnyitásával a campuson dolgozó szakemberek számára lehetőség nyílik laboratóriumi kapacitást igénylő kutatások elvégzésére, a hallgatók pedig laboratóriumi tapasztalatot szerezhetnek szakdolgozatuk elkészítése során.
Hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére a növényi kommunikáció jeleit? A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatói az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST – European Cooperation in Science and Technology) keretében vizsgálták a növények kommunikációs kémiai vagy fizikai eszközeit. Eredményeiket a növénytudomány vezető nemzetközi szaklapjában, a Trends in Plant Science-ben publikálták.
A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.
A tudományos folyóirat idei utolsó kiadványában nagy teret szentelnek Debrecen demográfiai jövőjét és fejlesztési terveit érintő kérdéseknek a DE TTK Földtudományi Intézet szakembereinek közreműködésével. Egyebek mellett az idén 30 éves Baráti Körről is megemlékeznek a legfrissebb számban, de egy feledésbe merült debreceni építészmérnök, Vári Szabó Tibor élete és munkássága is megismerhető.
A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.