Hírek

Végleg szakíthat a kőolajjal a hazai műanyagipar? A Debreceni Egyetem kutatói olyan úttörő zöldkémiai eljáráson dolgoznak, amely a megújuló növényi forrásokat – például a közönséges napraforgóolajat – alakítja át csúcstechnológiás polimerekké. Ezek az anyagok ráadásul nemcsak környezetbarátak, de az orvostudományban is új távlatokat nyithatnak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

Több millió forintos vállalati támogatásnak köszönhetően korszerű oktatástechnikai eszközökkel újult meg a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának két tanterme. A KWS Magyarország Kft. és a Corteva Agriscience adományából megvalósult fejlesztés új szintre emelte az intézmény és a vállalatok több évtizedes együttműködését, amely a kutatás mellett immár az oktatás területére is kiterjed. A modern környezet hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók a legkorszerűbb technológiák segítségével készüljenek fel az agrárium jövőbeli kihívásaira.

A tudományos és kulturális folyóirat legújabb számában a Debreceni Egyetemhez kötődő szakemberek egyebek mellett arról írnak, miként alakult a debreceni Szent Anna utca 24. szám alatt található műemlék polgárház története, hogyan járult hozzá a II. világháború után Debrecen újjáépítéséhez Kalenda Lóránt és milyen eredményekért ítélte oda a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia 2025-ben.

Közös képzési programok létrehozásáról szóló együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem két kínai egyetemmel. A Beijing Institute of Technology (BIT) és az East China University of Technology (ECUT) vezetőivel csütörtökön írták alá a megállapodást. A közös programok 2027-ben indulhatnak.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar építész mesterképzésén frissen végzett 15 hallgató tervrajzaiból és makettjeiből nyílt kiállítás a debreceni Új Városháza Galériájában hétfőn. A tárlat augusztus végéig látogatható.

Szakmai tanácskozás keretében ismertették kutatási programjaikat és az ezek során elért eredményeiket a Debreceni Egyetemen futó Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogram nyertesei a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában csütörtökön. A támogatásban részesült díjazottak 14 szekcióban csaknem 150 előadást tartottak.

Megtartották az idei első nyári diplomaosztót a Debreceni Egyetemen csütörtökön. A Díszudvaron rendezett ünnepségen a Műszaki Kar csaknem 300 hallgatója vette át oklevelét. Számos kitüntetést és elismerést is átadtak.

A Debreceni Egyetem Innovációs Központjában tett szakmai látogatást az MVM Csoport delegációja a UD Catapult szervezésében. A program célja az volt, hogy a résztvevők áttekintsék az egyetem különböző karainak kompetenciáit, valamint feltérképezzék az együttműködés lehetséges területeit.

A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatói olyan módon módosították a fogbélből származó őssejteket, hogy azok a megfelelő körülmények között új csontszövet képződését segíthetik elő. Az egyelőre még kísérleti stádiumban lévő eljárás a jövőben új lehetőségeket nyithat a fogászati és traumatológiai beavatkozások során.

Többszörös jubileum jegyében tartotta meg a 10. Durkó Mátyás Emlékkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék június 16-17-én. A száz éve született Durkó Mátyás előtt tisztelgő tanácskozásra az ország egész területéről és a határon túlról is érkeztek előadók, vendégek. A tanszékalapítóról elnevezett emlékérmet T. Molnár Gizella vehette át.