Hírek

Üzleti szolgáltató központot hoz létre a BMW Debrecenben. A nemzetközi pénzügyi és logisztikai feladatokat ellátó központ 1,7 milliárd forintból valósul meg, amelyhez a kormány mintegy 425 millió forint támogatást biztosít, ezzel 50 új, magas hozzáadott értékű munkahely jön létre. A Debreceni Egyetem stratégiai partnerének új vállalati egysége a globális számviteli és vámfolyamatok fejlesztését, valamint a BMW csoport európai gyárhálózatának működési feltételeit segíti majd.

Kihívások és tanulságok a műszaki menedzsment területén címmel tartottak angol nyelvű konferenciát a Debreceni Egyetem Műszaki Karán csütörtökön és pénteken. A Mérnöki Menedzsment Tanszék globális ipari folyamatok menedzsmentjével foglalkozó rendezvényén több mint félszáz magyar és angol nyelvű előadás hangzott el.

Munka- és tűzvédelemmel, valamint környezet-egészségügyi és biztonsági kérdésekkel foglalkozó Környezet, Egészség, Biztonság (EHS) Nemzetközi Szimpóziumot tartottak a Debreceni Egyetem Műszaki Karán csütörtökön és pénteken. A rendezvényen a kar hallgatói, oktatói, valamint a témák iránt érdeklődő hazai és külföldi szakemberek vettek részt, több mint százan.

A műszaki felsőoktatás és az ipar kapcsolatának erősítése, illetve a műszaki pályák népszerűsítése volt a fő célja a Debreceni Egyetem Műszaki Karán szerdán tartott az Ipar Napja Debrecenben című rendezvénynek. A szakemberek mellett egy robot is tartott előadást, valamint szakkiállítást rendeztek, amelyen 45 Debrecenben működő nagy cég mutatta be termékeit, szolgáltatásait és karrierlehetőségeit.

Új doktorokat avatott a Debreceni Egyetem. A március 20-i eseményen 128-an vehették át a PhD-fokozat megszerzését igazoló oklevelet. Az ünnepségen habilitált doktori címeket, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány és az intézmény publikációs díjait, valamint a Gróf Tisza István Emlékplakett kitüntetést is átadták.

Debrecenben készül az autonóm közlekedés új korszaka: egy olyan láthatatlan hálózat, ahol az autók, a közlekedési lámpák és a szenzorok globális párbeszédet folytatnak a közlekedők maximális biztonságáért. A DE Informatikai Karán fejlesztett nemzetközi Fraternity projektben olyan tesztelési platformot alkottak meg, amely gyorsíthatja a biztonságos közlekedési technológiák elterjedését. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.

A zenepedagógia, a zenetudomány és a zenei előadóművészet területén dolgozó kutatók, tanárok, művészek vitatták meg tapasztalataikat, szakmai eredményeiket és határozták meg az elkövetkező évek zenepedagógiai feladatait a hatodik Zene és Társadalom nemzetközi konferencián. A tanácskozás résztvevői a tématerület legújabb kutatási eredményeit is megismerhették.

Csaknem 203 napot töltöttek az űrben és több mint 3200-szor kerülték meg a Földet. Az első magyar űrnövény-kísérlet, a VITAPRIC-program mintái visszatértek a Nemzetközi Űrállomásról. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar kutatói Kapu Tibor kutatóűrhajóstól vették át tudományos munkájuk kísérleti anyagait hétfőn a DE Biodrome-ban, a HUNOR-program űrnövény-kísérlet és az egyetemi űrpaprika otthonában. A kutatás ezzel új szakaszába lép a debreceni szakemberek számára.

Németalföld kapcsolata a középkortól napjainkig címmel rendezett nemzetközi tudományos tanácskozást a Debreceni Egyetem (DE) Memoria Hungariae Kutatócsoport és Magyar-Holland Kapcsolatok Kutatócsoport március 6-7-én a Főépület Karácsony Sándor termében. A konferenciára a hazai felsőoktatási intézmények és közgyűjtemények képviselői mellett Csehországból és Hollandiából is érkeztek előadók.

Fiatal üzbég gyógyszerészek vesznek részt szakmai gyakorlaton a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A Közép-Ázsiából érkezett vendégek az itt folyó tudományos munkával ismerkednek, betekintést nyernek a legkorszerűbb laboratóriumi módszerekbe, aktuális kutatási projektekhez kapcsolódnak, illetve saját kutatási témájukhoz illeszkedő vizsgálatokat is végeznek.